Aktuality

19.09.2017

Poznávací výlet do Anglie 10. – 15. 9. 2017


V neděli 10. 9. navečer jsme se rozloučili s rodiči a vyrazili jsme směr Anglie. V Benešově přistoupilo ještě 15 žáků ze ZŠ Dukelská a v Plzni naše paní průvodkyně. Pak již cesta rychle utíkala až do francouzského přístavu Calais. To už bylo pondělí ráno a netušili jsme, že vzhledem k vyšším vlnám bude trajekt do anglického Doveru trvat místo 1.5 hodiny celé 3. Někteří z nás byli vskutku rádi, když vstoupili na pevnou zem. Vydali jsme se směrem k ostrovnímu hradu Leeds. Líbila se nám typicky anglická architektura hradu a jeho interiérů, ale především nás zaujal rozlehlý park svými zákoutími, romantickými můstky a pestrou faunou a flórou. Úspěšně jsme prošli labyrintem živých plotů a na závěr byla tajuplná podzemní jeskyně. Pak už nás čekala cesta do Londýna ke svým náhradním rodinám.

Úterý 12.9.

Po snídani nás naše anglické rodiny odvezly k autobusu na místo setkání, na plánu byla návštěva mystického kamenného kruh Stonehenge. Přijímali jsme jeho magickou energii a také si vyfotili pár nezbytných selfíček. Poté jsme vyrazili do historického a architektonicky velmi zajímavého bývalého hlavního města Anglie, Winchesteru, kterému dominuje nejdelší gotická katedrála Evropy z 11. století. Po prohlídce katedrály jsme si prošli uličky města, nakoupili si suvenýry a vydali se na zpáteční cestu.

Středa 13. 9.

Ráno jsme vyjeli do přístavního města Portsmouth, které je na jižním pobřeží Velké Británie. Naše první kroky vedly do staré loděnice, kde jsme měli příležitost nejen navštívit královské námořní muzeum, ale hlavně jsme skrz na skrz prozkoumali více než čtvrt století starou vlajkovou loď H.M.S Victory, se kterou admirál Nelson zvítězil v bitvě u Trafalgaru. Následovala plavba na vyhlídkové lodi, která s námi obeplula vody zálivu města. Posledním zážitkem dnešního dne byl pohled z ptačí perspektivy - vyhlídka z věže Spinnaker Tower, kde jsme se nejprve výtahem a pak po schodech ocitli ve 100 metrové výšce a měli celý přístav jako na dlani. Ti nejodvážnější se prošli po prosklené části podlahy.

Čtvrtek 14. 9.

Ve čtvrtek jsme zavítali do hlavní metropole britských ostrovů, města Londýn. Navštívili jsme hlavní sídlo královské rodiny, Buckinghamský palác. Měli jsme tu čest si prohlédnout reprezentační sály, kde byly vystaveny všechny dary, které královna na svých cestách po světě obdržela, i okouzlující přilehlé zahrady. Tato možnost se naskytne pouze dva měsíce v roce, v srpnu a září, po zbytek roku tyto prostory využívá normálně královská rodina k přijímání návštěv, banketům a při dalších významných příležitostech.

Následovala procházka Londýnem - St. James parkem, viděli jsme Vítězný oblouk, Downing Stret number 10, ocitli jsme se na slavném Piccadilly Circus. Prošli jsme čínskou čtvrtí, centrem jsme pokračovali dále. Admirál Nelson na nás tentokrát vzhlížel z výšky. Zde však nebyl na palubě své bitevní lodi H.M.S Victory, ale stál na vysokém památníku uprostřed nejslavnějšího londýnského náměstí Trafalgar Square. Zde jsme si také prohlédli dvě fontány se čtyřmi bronzovými lvy

Po Westminster Bridge jsme přešli Temži k London Eye, k jednomu z nejslavnějších ruských kol světa. Lepší vyhlídku na téměř celé město jsme si ani nemohli přát. Prosklená kabinka se s námi otočila za necelých 30 minut, přímo nad hladinou řeky Temže. Krásně jsme si tedy stihli ukázat zajímavá místa a pamětihodnosti, které jsme viděli, nebo která další známe – TheShard, Houses of Parliament a Big Ben, St Pauls Cathedral, City of Westminster, Westminster Abbey

Den jsme zakončili téměř hodinovou plavbou po Temži, kde se nám otevřela městská panoramata i s Houses of Parliament, London Eye, divadla Globe či pevnosti Tower. Podpluli jsme mnoho významných mostů včetně dvouvěžového Tower Bridge a svou plavbu jsme uzavřeli kousek pod Greenwich observatoří.

Zde jsme večer nastoupili do našeho autobusu a eurotunelem se ubírali plni dojmů k domovu.

Fotogalerie ZDE