5.04.2018

Anketa o nejlepší jídlo

Anketa o nejoblíbenější jídlo

Abychom se ve školní jídelně dozvěděly, která jídla naši strávníci upřednostňují, dostaly děti  lístečky, kde mohly napsat svoje nejoblíbenější jídlo. Předepsané kolonky byly:

polévka                     z ryby                           z luštěnin

masové                   zeleninové                    jiné

sladké

Anketa byla anonymní, pouze s označením třídy, aby byl vidět rozdíl u menších a větších strávníků. Několik lístečků vyplnili i dospělí.

Z polévek vyhrála na obou stupních rajská a s počtem 84 hlasů se stala i suverénním vítězem ze všech jídel. Na dalších místech jsou gulášová (24), bramborová (21), vývar (21) – ten by po spojení s knedlíčkovou (18), nudlovou (17) a kuřecí (16) obsadil stříbrnou příčku. Velice mile překvapila hrachová polévka na 5. místě s 20 hlasy a čočková se 17, další oblíbenkyně jsou kulajda (17), zelná (13), česnečka (11), hrášková (11) a dýňová (10)

Z masových jídel vyhrál očekávaný řízek se 78 hlasy.  Pokud bychom k němu připočítali řízek kuřecí, stal by se vítězem mezi všemi jídly on. Taktéž očekávaná byly i další místa: kuře (52), svíčková (30), lasagne (22), rajská omáčka (22)

U sladkého se pořadí lišilo podle stupně.  Pro nižší stupeň byla jasným vítězem krupicová kaše (45 hlasů), dále pak palačinky (32), buchtičky s krémem (31), ovocné knedlíky (14) a buchty (9). Druhý stupeň favorizoval palačinky (39), vdolky (21), buchtičky s krémem (18), zmrzlinu (18) a krupicovou kaši (11).

Jídla z ryb ukázala přehlídku sladkovodních i mořských tvorů-sumec, štika, candát, platýs, mušle, krevety… Nicméně vítězem druhého stupně je losos (32), u prvního je to rybí filé (27). Druhou příčku obsadily s více než 20-ti hlasy rybí prsty. Dost oblíbený je i kapr (celkem 29) a pstruh (21).  Bohužel bylo hodně hlasů také u vyjádření „nic“, „nemám rád“, „ryby jím jen doma“ a dokonce „fuj“. To hodně zamrzí,  zvláště, když jsme v oblasti s velkým množstvím rybářů.

Zeleninovým jídlům vévodil všeobecně salát (35), dále okurkový salát (24), kukuřice (24), zeleninové rizoto (12), okurka (11) a špenát (10).

Z luštěninových jídel vyhrála s přehledem čočka (55) následována fazolemi (29) a hrachem-hrachovou kaší (21)

V kategorii JINÉ byla velká různorodost a jídla, která šla zařadit do předcházejících kategorií tam byla přesunuta. V čele pak zůstaly špagety (21),  hranolky (20), pizza (15), smažák (11) a hamburger (8). Pobavily hlášky jako „takový to z květáku“ nebo „prase“.

Moc nás potěšil lístek, kde bylo skoro všude napsáno „všechno“ DÍKY!

Celkové výsledky jsou vyvěšeny ve školní jídelně.

Doufám, že anketka děti bavila a za odměnu je v týdnu od 28. května do 1. června čeká jídelníček složený z těch nejoblíbenějších jídel. Jídla z dalších míst se objeví během května a června.

Děkuji všem, kdo se ankety zúčastnily i všem učitelům a rodičům v 1. třídě, kteří s ní pomáhali

Stanislava Švecová a kolektiv kuchařek

A ještě malý vzkaz: shnilé ovoce dětem nedáváme, takovým se ovšem může stát po několika dnech ve školní aktovce.