Sloní papír

Sloní papír, to je nový program, který nabízí pražská zoo pro veřejnost a spolu s 8. ročníkem jsme se vypravili si výrobu ručního papíru vyzkoušet na vlastní kůži. Do Prahy jsme vyrazili v pondělí 25.6 linkovým autobusem směr Budějovická a dále pak s přestupem na metro a další autobus do Troji. Cesta příjemně utekla a procházkou po zoo jsme se dostali k nové budově papírny pod Gočárovými domy. Cestou jsme si společně prohlédli různé výběhy a pavilony a těšili se na praktickou část exkurze. Výroba sloního papíru je běžný postup na Srí Lance nebo na Filipínách a odtud ji ošetřovatelé přivezli i do Prahy. Propraný a vydesinfikovaný sloní trus se posílá na obohacení do papírny Velké Losiny, tam jej vysuší, a jako drť podobná popcornu se vrací a používá jako základ pro výrobu papíru. Žáci namočený substrát přenášeli na síto a dále na plátýnka, z nich pomocí lisu vyždímali přebytečnou vodu a  archy poté sušili na fotografické leštičce. Dozvěděli jsme se také i některé zajímavosti z chovu slonů. Program byl velmi zajímavý, ale i zábavný. Děti si z programu jako suvenýr odnášeli vlastnoručně vyrobený sloní papír. Domů jsme se vraceli unavení, spokojení a se spousty zážitky.

Aneta Fuchsová

Fotogalerie ZDE