Aktuality

20.05.2019

Besedárium: Finanční gramotnost pro 5. a 6.ročník


 

 V novém programu o finanční gramotnosti se žáci skutečně nenudili. Příklady ze života jim rektorka okořenila jejich oblíbenými tématy a principem deskových her. V tomto programu se naši žáci seznámili z finančními rozpočty rodin Zombíkových, Hobitových, Vamýprových, Superhrdinových, Emzákových a Mumiových. Na příkladu těchto „typických“ českých rodin se žáci seznámili se základními pojmy finanční gramotnosti a formou hry se pokusili sestavit finanční rozpočet své rodiny. 

Zájem žáků vzbudila nejen hravá náplň programu, ale také kouzelné ilustrace rodin od zkušené výtvarnice Jany Komárkové (výtvarnice ságy o Zaklínači, v zahraničí známá jako Jana Moskito) a hrací peníze, které navrhl uznávaný výtvarník Martin Zhouf (malíř fantasy a sci-fi, autor mnoha knižních obálek, mimojiné Ikarie XB-1, výtvarník skupiny Kabát). 

Každá rodina má své rodinné příslušníky, kteří mají své potřeby a sny. Každý z účastníků programu si proto vybral svou vlastní postavu, jejíž zájmy se pokusil prosadit, aby jeho postava byla co nejspokojenější. Formou hry se tak žáci seznámili s pojmy příjmu, zbytných a nezbytných nákladů, seznámili se se základními finančními produkty a s možnými riziky nezodpovědného chování.