Příjemným obohacením online hodin fyziky v ZŠ Netvořice byla i poutavá virtuální prohlídka jaderné elektrárny v Dukovanech.

Děti 6.-9. tříd měly jedinečnou možnost seznámit se s výrobou elektřiny v různých typech elektráren. Následně se podívaly i přímo do útrob Dukovanské elektrárny. Na vlastní oči viděly nejen jaderný reaktor, ale i palivo v surovém i zpracovaném stavu. Mnohé překvapilo, jak je malé. Velký obdiv získaly i chladící věže.

Prohlídka nebyla jen prostým výkladem, ale děti kladly zvídavé dotazy a soutěžily v kvízu. Nejaktivnější si odnesly i pěkné odměny – např. Watíka a Joulinku.

Děkujeme společnosti ČEZ, že nám tuto prohlídku umožnila.

Jak to viděly děti:

„Prohlídka JE Dukovany se mi velmi líbila. Bylo to zajímavé a plné informací. Dozvěděl jsem se, jak funguje elektrárna a plno dalších věcí. Nejvíc mě zaujaly generátory a palivo. Kdybychom tam jeli jako školní výlet, rozhodně bych se tam podíval.“

„Např. jsem se dozvěděla, a jsem ráda, že elektrárna nemůže bouchnout. Určitě bych se tam někdy chtěla podívat. Paní byla moc hodná. Celá třída – ještě jednou moc děkujeme!“

„Docela mě překvapilo, kolik ten malý ovál z prášku nějakého kamene může udělat energie a taky, že práci, kterou dělá „Homer“ ze Simpsonů, dělá někdo v reálu.“

„Překvapilo mě, že je tak stará, a přesto velice moderní.“

„Také mě zaujalo, že rozloha areálu je jak 160 fotbalových hřišť.“

„Zdálo se mi, že ta paní tomu vážně rozumí.“

„Prohlídka se mi velice líbila. Paní, co nás tam prováděla, byla velmi hodná. Dozvěděl jsem se od ní hodně zajímavostí, co jsem nevěděl. Že se hned ta elektrárna nerozjede, ale když se rozjede, tak běží 11 měsíců bez přestávky.“

„Online prohlídka Dukovany byla úžasná. Byla naučná a paní nám to dobře vysvětlovala. Nakonec jsme si říkali otázky a paní nám odpovídala. A byla tam soutěž o Joulinku a Watíka a otázka byla, kolik noh má chladící věž v Dukovanské elektrárně. Odpověď je 104 noh.“

„Přednáška o JE Dukovanech byla hodně zajímavá a informativní. Zaujalo mě, jak je celý ten areál velký a že 1 malá kostka paliva má v sobě tolik energie. Také mě zaujalo, kolik je tam všude přístrojů. Před přednáškou jsem si to tam představoval úplně jinak. Určitě bych se tam chtěl někdy podívat.“

„Na virtuální prohlídku jsem se docela těšila. Nedávno jsem v televizi viděla dokument o jaderné elektrárně v Černobylu a jejím výbuchu. Trochu jsem se bála, aby se podobná nehoda nestala i u nás a v dnešní době. Prohlídka mě ujistila, že se to stát nemůže! Také mi potvrdila, jak je nesmírně důležité dbát na ekologii, a že mezi nejekologičtější zdroje energie jsou větrné, sluneční, vodní a právě i jaderné elektrárny.“

„I když byla prohlídka online, vůbec mi to nevadilo. Paní průvodkyně byla moc milá, vše nám srozumitelně vysvětlovala a odpovídala na naše otázky. Bylo to opravdu zajímavé a jsem ráda, že se již jaderné elektrárny nemusím bát.“

Žáci ZŠ Netvořice zavítali do Jaderné elektrárny Dukovany