Díky svým obyvatelům se Základní škola Netvořice, okres Benešov, příspěvková organizace může v roce 2020 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,15 t. Na každého obyvatele tak připadá kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky obyvatelům došlo za rok 2020 k úspoře produkce CO2 o 1,73 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 1 ks

Nebylo nutné vytěžit 85,01 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 4 krát.

Došlo také k úspoře 875,09 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 876 krát.

Podařilo se recyklovat 83,41 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 4 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 2,94 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 524 1€ mincí, nebo 3,64 kg hliníku, který by stačil na výrobu 243 plechovek o objemu 0,33 l.

Jak jsme se v roce 2020 podíleli na ochraně životního prostředí?